NOVOSTI
HTZ oprema - higijensko tehnička zaštita

HTZ oprema - higijensko tehnička zaštita

Htz oprema je poznata i kao lična zaštitna oprema i u zavisnosti od posla koji se obavlja, propisi zaštite na radu, zahtevaju određeni stepen zaštite.
Kako se deli HTZ oprema ili kakve vrste HTZ opreme postoje?

HTZ oprema se deli prema delu tela koji zaštićuje prilikom rada.
1. zaštita tela
2. zaštita ruku
3. zaštita respiratornih organa
4. zaštita glave
5. zaštita stopala
6. zaštita očiju i lica
7. zaštita organa sa sluh

U htz opremu za zaštitu tela spada radna odeća kao što su radne pantalone, radne bluze, polukombinezoni, aktivni donji veš, reflektujući prsluci, razni šalovi i marame, kecelje i slično. Radna odeća skoro uvek na sebi sadrži reflektujuće elemente ili jarke boje za bolju uočljivost pri radu. Htz oprema za zaštitu tela se proizvodi od raznih materijala koji štite radnika od predviđenih ili nepredviđenih elemenata.

Zato treba voditi računa o sastavu materijala pri odabiru zaštitnu opremu za zaštitu tela na radu.
Ukoliko može da dođe do kontakta delova radne odeće sa varnicama ili otvorenim plamenom, htz oprema mora biti nezapaljiva ili otporna na visoke temperature.
Takođe je važno odabrati pravu veličinu, kako se ne bi ograničio pokret radnika i time ga doveo u opasnost.

Teško je zamisliti rad bez zaštitnih ili radničkih rukavica. Postoje razne vrste u zavisnosti od posla koji se obavlja. Tako postoje deblje i grublje, kao i tanje i mekše. Napravljene su od raznih materijala kao što su kombinacije platna, poliestera, lateksa, kože, poliuretana i slično. Zaštitne rukavice se prave po veličinama, baš kao i zaštita za druge delove tela. Treba naglasiti značaj odabira prave veličine rukavica.

U htz opremu koja služi za zaštitu disajnih puteva spadaju maske koje pružaju zaštitu od krutih i tečnih aerosola, kao i od štetnih gasova i polena.
Kako i propisi nalažu, htz oprema za zaštitu glave je obavezna na svakom radnom mestu gde postoji opasnost od povreda glave. Najvažniji je svakako radnički šlem.
Šlemovi za gradilište moraju ispunjavati određene norme, a bitno je pri tome da su udobni i da imaju dobru ventilaciju.
Neki zaštitni šlemovi imaju mogućnost montiranja dodataka u vidu antifona, vizira ili svetla. Imaju podesive kaiševe i uloške kako bi odgovarali svakoj glavi.

Zaštitu stopala u koju spadaju zaštite cipele, patike, čizme i sandale smo detaljno objasnili u predhodnoj blog objavi i one su jedan od najvažnijih delova zaštitne opreme.

Važna je zaštita očiju koje su jako osetljive i većina poslova se ne može bezbedno raditi bez zaštitnih naočara. Veoma je važno izabrati kvalitetne zaštitne naočare koje ne iskrivljuju sliku jer i na taj način mogu da doprinesu oštećenju vida.
Antifoni su standardna oprema za sve koji rade posao na kom se koriste bučni alati ili mašine, koje proizvode nedozvoljeni nivo buke. Često imaju adaptere koji se priključuju na zaštitne šlemove.


-

27.2.2023 13:3

Autor: ZDRAVKO VUKSAN

Koristimo kolačiće da bi vam pružili najbolje moguće iskustvo na našoj web stranici i stvorili ciljano oglašavanje.

Prihvatite samo potrebne kolačiće.Pročitajte više o našoj upotrebi kolačića.